Özel Haber

Tarihi Zindanlar Turizme Açılıyor Tarihi Zindanlar Turizme Açılıyor
Asırlık fırın, sadece Elazığ'a özgü 'yağlı' ve 'peynirli' ekmek üretiyor Asırlık fırın, sadece Elazığ'a özgü 'yağlı' ve 'peynirli' ekmek üretiyor
Kızı İçin  Diktiği Fidan Koca Ağaç Oldu Kızı İçin Diktiği Fidan Koca Ağaç Oldu
Özel Haber Haberleri

Hüseynik Evleri Turizme Hazırlanıyor

Elazığ'da eski ismi Hüseynik olan Ulukent mahallesindeki tarihi evler restore edilerek turizme kazandırılacak.

Maden tüneli lokantaya çevrildi

Elazığ'da yaklaşık 70 yıl önce maden çıkartılmak için 420 metre uzunluğunda açılan tünel revize edilerek restorana çevrilmesiyle turizme kazandırılmış oldu. Sıcaklıkların arttığı bugünlerde vatandaşların çoğu yemek yemeye değil, mağarayı görmeye gelirken, içeri girenler soğuk hava nedeniyle 5 dakikada kendini dışarı atıyor.

Evinin bodrumunda ürettiği ürünleri bir çok ülkeye gönderiyor

Elazığ'da Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi eğitimini tamamlamasına rağmen öğrenip eğitimlerini aldığı ahşap oymacılığı ve altın varak sanatını geliştiren Fatih Bakır, ürünlerini Katar'dan, Azerbaycan'a, Almanya'dan Rusya'ya kadar bir çok ülkeye gönderiyor.

Dünyanın en küçük tespihini yaptı

Elazığlı tespih ustası fosil olarak çıkan çam reçinası 50 milyon yıllık kehribardan dünyanın en küçük damla kehribar tespihini 1 hafta içerisinde tamamladı.

Hani 5. Noter Açılacaktı?

Elazığ'da mevcut noterlerin hizmet binalarında oluşan kalabalıklar hem sağlık tehdidi oluşturuyor hem de iş yoğunluğu nedeniyle vatandaşlar işlemlerini tamamlayamadan geri dönmek zorunda kalıyor. Kentin en büyük problemlerinden biri olan tablo Elazığ'a yeni noter ihtiyacını bir kez daha ortaya koydu. 

Milli Emlak Ne Yapmaya Çalışıyor?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, hazineye ait tarım arazilerinin çiftçilere kiraya verilmesine yönelik yaptığı düzenlemeden faydalanmak isteyen üreticiler, ilgili mevzuat kurallarına uygun hareket etmelerine rağmen bir türlü arazi kiralayamamanın sıkıntısını ve hayal kırıklığı yaşıyor.

Bu araziye ne olacak?

Elazığ merkez Sürsürü Mahallesinde eski sebze hali arazisine yapılması planlanan Forum Elazığ alışveriş merkezinde belirsizlik sürüyor.

Baba oğul 60 yılda bin 100 adet pul biriktirdi

Elazığ'da baba ile oğlu, bir dönemin vazgeçilmezi olan ancak teknoloji ile birlikte unutulan mektuplarda kullanılan pullardan 60 yıl içerisinde bin 100 adet biriktirerek tarihe yolculuğu önlerine koyan bir koleksiyon oluşturdu.

Atık metalleri sanata dönüştürüyor

Elazığ'da 49 yaşındaki öğretim görevlisi Rüçhan Keçeci, 13 yıldır metalleri işleyerek birbirinden farklı 100'ü aşkın eser yaptı, bir çok ödül aldı. 'Her atık çöp değil' diyerek, metali enstrümanına çeviren Keçeci, şimdi metalle birlikte atık silah ile plastik, kumaş gibi malzemelerle de çalışmalar yapmaya başladı

Bu markette para geçmiyor

Elazığ'da bir imam, çocukları camiye teşvik etmek amacıyla cami market projesini hayata geçirdi.

GoArt ile Geçmişe Yolculuk Başlıyor

Har Holding bünyesinde hizmet veren Roof Stacks Yazılım Şirketi, dünyanın rehberlik problemini ortadan kaldıracak ve zamana yolculuk kapısını aralayacak attırılmış gerçeklik programı GoArt'ı geliştirdi.

Ekin sapını sanata dönüştürüyor

Elazığ'da 62 yaşındaki Mehmet Koçer, yazın tarlalardan topladığı ekin saplarını tek tek, özveriyle işleyerek onları tablolara dönüştürüyor.

Asırlık Gelenek Yok Oldu

Harput Sarahatun Camiinde asırlardır uygulanan zekat ve sadaka geleneği günümüzde kaybolup gitti. Gelenek yok olsa da Sarahatun Camiinin ara maksuresinde bulunan sadaka penceresi ilk günkü gibi varlığını hissettiriyor. 

Elazığ Maden Zengini

Maden Tetkik Arama Enstitüsü Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre, Elazığ’ın birçok önemli yer altı maden kaynaklarına sahip olduğu, bunların başında ise altın, krom, mermer, bakır, kurşun, çinko geldiği kaydedildi. 

Fayton Kayalar Turizme Kazandırılmayı Bekliyor

Elazığ'ın tarihi Harput Mahallesinde 70 Milyon yıl öncesine dayanan kayalar bulundu. Fayton Kayalar adı verilen tarihi kayaların koruma altına alınıp, turizme açılması hedefleniyor.

53 Yıl Önce Yaşanan Feci Kazanın Yıldönümü

Elazığ'da, 20 kişinin hayatını kaybettiği otobüs kazasının üzerinden 53 yıl geçti. Korkunç kazada hayatını kaybedenler yakınları tarafından anılıyor.

Tarihi Zindanlar Turizme Açılıyor

Elazığ'da tarihi Harput Kalesinde keşfedilen zindanların restorasyonu tamamlandı. Asırlarca su sarnıcı, depo ve son olarak zindan olarak kullanıldığı belirlenen yapılar bu yıl turizme açılacak.

Elazığ'ın İlk Kadın Pilotu

Elazığlı Edibe Subaşı, Türkiye'nin ilk kadın pilotlardan biri olarak tarihe geçti.

Asırlık fırın, sadece Elazığ'a özgü 'yağlı' ve 'peynirli' ekmek üretiyor

Elazığ'ın tarihi kapalı çarşısının ilk iş yeri olan ve neredeyse bir asır sayılabilecek 93 yılı geride bırakan 'Çarşı Fırını'nda, sadece kente özgü olan 'yağlı' ve 'peynirli' ekmek pişirilerek kargo ile il dışına da gönderiliyor.

Toplam 53 haber.