TEBRİKLER - Yücel Çakmak

TEBRİKLER


Yıllar önce Günışığı Gazetesi’ndeki köşemde Elazığ Belediyesi’ne şöyle bir öneride bulunmuştum: 
Zafran kanalını yeniden düzenlenmesini, Üniversitenin oradan başlayıp bölüm bölüm Ulukent’e kadar olan kanalın etrafını yeşillendirilmesi, koşu yolu ve bisiklet yolu yapılması, kanalın Zafran kısmında bulunan evlerin restorasyon yapılıp hizmet sektörüne açılması, evlerin önünde yer alan yolun trafiğe kapatılması ve kanalı diğer tarafına dolgu yapılarak araç trafiğine açılmasını arzu etmiştik.
O dönem önerilerimiz pek dikkate alınmamıştı.
Günümüze bakınca Elazığ Belediyesi, hayallerimizin bir kısmını gerçekleştirdi.
5 aylık bir çalışma sonunda Ulukent Mahallesi’nde bulunan kanalın çehresi değişti.
Ulukent Mahallesi Kanal Yanı Çevre Düzenlemesi ve Park Yapım Proje, toplam 37.000 metrekare alan üzerinde hayata geçirildi. Proje kapsamında ilk olarak 920 metre uzunluğundaki kanalda ıslah çalışması yapılmış, ardından da kanal çevresinde 1.800 metre uzunluğunda perde duvar çalışması gerçekleştirilmiş. Ahşap çit ile çevrelenen kanal üzerine geçişler için 5 adet ahşap köprü konumlandırılmış.
Kanal ve çevresindeki çalışmaların ardından ise çevre düzenleme ve peyzaj çalışması gerçekleştirilmiş. Kanal çevresinde yeşil alan, çocuk oyun alanı, fitness alanı, bisiklet yolu, gezinti yolu ile piknik masaları ve barbekülerle donatılarak yepyeni bir yaşam alanı oluşturulmuş.
Bu çalışmadan ötürü Elazığ Belediyesini tebrik ediyorum. İnşallah bu projenin Zafran etabı da olur. 

KENT MÜZESİ
Yine yıllar yıllar önce İzzetpaşa Camii’nin karşısındaki Eski Hükümet Binasının yenileme çalışması sona ermişti. Bu binanın nasıl kullanılması yönünde herkes gibi bende öneride bulunmuştum. Buranın kent müzesi olması ve müze içerisinde Elazığ Arşivinin yer almasını istemiştim. Elazığ Arşivi içinde e o dönem elimde bulunan “Elazığ” kaynaklı kitaplarımı buraya bağışlayacağımı belirtmiştim. Elazığ Arşivine ayrıca dağınık bir vaziyette olan “Elazığ Gazetesi”nin arşivinin de burada toplanması gibi birçok öneride bulunmuştum. O dönem görev yapan Vali Muammer Erol, bu fikrimizi benimsemiş olacak ki, tanışıklığı olan bir iç mimar arkadaşını Elazığ’da ağırlayarak, bir proje hazırlatmıştı. Tamamen kırmızılar içinde olan bu zat yüklü bir meblağa bu projeyi hazırlayıp Elazığ’da tanıtım yapmıştı. Dağ fare doğurmuştu. O kırmızılı adamın hazırladığı proje bizim önerilerimizi içeriyordu. Nedense bu proje daha sonraları rafa kaldırıldı. 
Bu aralar “Kent Müzesi” yine gündeme geldi. Yine imzalar atıldı. Büyük bir ihtimalle yine kırmızılar içinde bir mimar projesiyle tanıtım yapar. Biz de Kent Müzesi’ne sahip oluruz.

ELAZIĞ ARŞİVİ
Elazığ Arşivi için yine umutluyum. Aldığım duyumlara göre “Elazığ Basın Müzesi” için çalışmalar yapılıyormuş. Elazığ Gazete Arşivleri bu müzede toplanacakmış. İnanın bunu duyduğumda çok mutlu oldum. Yıllar yıllar önce arzuladığım “Elazığ Arşivi” için bir adım atılmış olacak. Kurulacak olan “Basın Müzesi”nin bir bölümüne ise Elazığla ilgili kitapların bir araya getirilmesini talep ediyorum. 
Geçmiş dönemde vaat ettiğim Elazığ Kitaplarımı geçen yıl İstanbul’da faaliyet gösteren Avrasya Elazığlılar Derneği’nde oluşturulan Şeref Tan Kitaplığı’na bağışladım. Başkanlığını Değerli Tiyatro ve Sinema Sanatçısı Abdullah Şekeroğlu’nun yaptığı Avrasya Elazığlılar Derneği, İstanbul Esenyurt’taki binasının bir odasına güzel bir Elazığ Kitaplığı oluşturuyor. Bu kitaplığa ise Merhum Şeref Tan’ın ismini verecek. Bu pandemi dönemi bu kitaplık fiilen oluşsa da resmi açılışı henüz yapılmadı.

YILLAR YILLAR
Bu yazımda hep ‘Yıllar Yıllar’ önceki yazılarımdan bahettim… Bu ‘Yıllar Yıllar’ önceki yazılarımda bahsettiğim bu konular, bugün hayata geçiyor. Kâhin gibi gelecekte olacakları söylenmiş gibi…
Şaka bir yana biz olması gerekeni söylemişiz ve arzulamışız… Amerika’yı yeniden keşfetmemişiz. O zaman birileri bu önerileri kabullenmek istememiş olabilir. Ama aklın yolu bir. Biz yine doğru bildiklerimizi önereceğiz ve ‘yıllar yıllar’ sonra uygulanacak ve Allah uzun ömür verirse yine yazacağız.

cakmakyucel@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
04Ağs

KUKLALAR SAHNEDE

29Tem
06May

ELAZIĞ KABINA SIĞMIYOR

29Nis

FAAL GAZETECİLİK

22Nis

İL BAŞKANININ GÜCÜ