MEMNUN MUYUZ? - Yücel Çakmak

MEMNUN MUYUZ?


AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ Kanal Fırat Genel Yayın Yönetmeni Zeki Akbıyık'ın hazırlayıp sunduğu “Gündem” adlı programına konuk oldu.

Programı izleyemedim. Ertesi gün izleyenler bana anlattılar.

İzlemediğim için pişman oldum. Neyse ki haber sitemizde programın haberi çıkmıştı.

Vedat Yetik imzalı haberde ilginç kısımlar dikkatimi çekmişti.

Bir kez daha keşke seyretseydim diye hayıflandım.

Sözü fazla uzatmadan haber analizine başlayalım.

“Yapılan tespitler bizim aklımıza gelmedi. Nüfus kayıtlarına, tapu kayıtlarına ve vatandaşların oturdukları ev dikkate alınarak belli oranlarda 2+1 yada 3+1 konut yapılması konusu aklıma gelmedi. Gündeme de gelmedi. Komisyon toplantılarında da gündeme gelmedi. Daha sonra ihaleler yapıldığında biz konuya vakıf olduğumuzda 'ne yapıyorsunuz?' diye sorduk. 'Anadolu'da 2+1 konut olmaz' dedik. 5 nüfuslu bir aileye 2+1 konut verilmiş. Önceden 3+1 evde oturuyor bu aile. Bu olmaz dedik."

Sayın Demirbağ itiraz etmiş… Hatta ısrarcı da olmuş ama…

"Ben inşaat mühendisiyim. Konut projelerinin nüfusa ve metrekareye göre yeniden düzenlenmesi konusunda bir çalışma yapılmasını önerdim. Bu konuda kendim bir çalışma yaptım. Yeni bir proje hazırladım. 5 ve üstünde nüfusu olan ailelere 3+1 konut yapalım dedim. Çok ısrarcı oldum. Ama olmadı. Adaletsizlik olur gerekçesiyle yukarıya kabul ettiremedim."

Yetkililer, Vekilin sözünü dinlememiş ve projesini kabul etmemiş…

TOKİ’nin bu uygulaması adil mi?

"Bana 2+1 konut çıksa, samimiyetimle söylüyorum; fevkalade rahatsız olurdum. TOKİ'ye sorduğumuzda 'Türkiye'de bütün illerde uygulamamız budur' cevabını verdiler. Ben 5 nüfuslu bir aileyim. Bana 2+1 konut çıksa ben kara kara düşünürüm. Moralim bozulur, huzursuz olurum. Huzurum kaçar. Rahat bir evde otururken gideceğim 2+1 bir evde sıkışacağım. Eski rahatı ve huzuru bulamayacağım."

Elazığ halkının da morali bozuldu. Huzuru kaçtı. Sesini duyurmak istedi. Ama Vekili dinlemedikleri gibi halkı da dinlemediler. Elazığ halkı sesini yükseltince bu kez Vekil sesini yükseltti:
"TBMM Deprem Araştırma Komisyonu heyeti Elazığ'a geldiğinde valilik önünde vatandaşlar sorunlarını anlatmaya gelmiş. Bazıları yüksek sesle sorunlarını anlatmaya çalıştı. 4-5 kişi bunu yapan. Bunu bilinçli olarak yaptılar. Diğerleri sessiz ve sakin konuşuyordu. Bir taraftan trafik var. Araçların sesi geliyor. Orada sesler yüksek olduğu için ben de sesimi duyurabilmek için ses tonumu yükseltmek suretiyle cevap vermeye çalıştım. 4-5 kişiden yüksek ses çıkınca ben de sesimi duyurmak için sesimi yükselttim. Bağırmak değil bu."

Ama sinirliydiniz Sayın Vekilim..

"Ben şeker hastasıyım. Bir oturuşta yarım kilo, bir kilo tatlı yerim. Ama sinirli biri değilimdir. Beni arayanların yüzde 98'i sohbet eder gibi konuşuyorum. Vatandaşın sorunlarıyla yakından ilgileniyorum. Ama bazen öyle şeylerle karşılaşıyoruz ki akıl işi değil."

Peki, bu işin sonu ne olacak Sayın Vekilim?

"Şimdi burada 2+1 konutlardan dolayı ben de olsam rahatsız olurum. Ama devlet açısından baktığınız zaman, devlet diyor ki: Vatandaşımın arsasına karışmıyorum. O kendinin. Yaptığım konutu 18 sene vadeyle veriyorum. 2 sene sonra ödemeye başlayacak. Ödeyeceği taksit miktarı şu anda 600 Lira ise, 2 sene sonra düşecek 300 Liraya. 300 lira da ilkokula giden bir öğrencinin cep harçlığı. Devlet diyor ki benim vatandaşım açıkta kalmasın. Devlet olarak üzerime düşeni yapayım. Bunu yaparken de 2+1 ve 3+1'de yapılan genel uygulamadaki yanlışlıktan dolayı haklı olarak hemşehrilerimizin itirazları var. Bunda haklılar ancak burada ödemeleri, sahip oldukları konutları dikkate aldıkları zaman fevkalade rahatsız edici bir durum yok.” 

Yani Elazığlılar memnun mu?
"Yapılan konutlardan memnun olan da var, memnun olmayan da var. Ama memnuniyet oranı yüzde 80-90'dır. Geri kalan da kademe kademe. Daha az memnun olan var. Bir de memnun olmayan var."

İşte Elazığ’ın durumu bu…

Halk memnun değil Vekil memnun değil… Ama yine de yüzde 80-90 memnun…

Devlet Baba çok yaşa…

 

cakmakyucel@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
04Ağs

KUKLALAR SAHNEDE

29Tem
06May

ELAZIĞ KABINA SIĞMIYOR

29Nis

FAAL GAZETECİLİK

22Nis

İL BAŞKANININ GÜCÜ