Elazığ hamisini arıyor - Yücel Çakmak

Elazığ hamisini arıyor


Elâzığ hep arkasında olan, sorunlarını çözen, hamiliğini yapan bir büyüğünün eksikliğini yaşıyor.

Cumhuriyetin kuruluşundan günümüze kadar Elazığ siyasetine baktığımızda belli dönemlerde Elazığ hamisi olarak, bir elin parmağını geçmeyecek şekilde isimlere rastlıyoruz.

TBMM’nin ilk 8 dönemine baktığımızda Elazığ adına seçilen vekillerin çoğunun Elazığlı olmadığını görüyoruz. Bunlar arasında Elazığlı olan ise bir elin parmağı kadar. Bu vekiller arasında bakanlık yapanlar, ünlü yazarlar ve ünlü şahsiyetler var ama Elazığ’a bir hayrı olmamıştır.

TBMM 9 . Dönem Meclise gidenler arasında yer alan Ömer Faruk Sanaç, Elazığ’ın ilk hamilerinden biridir. Harput’a siyaset alanında değer katan bu şahsiyetlerden birisidir Ömer Faruk Sanaç…14 Mayıs 1950 seçimlerinde de Demokrat Parti Elazığ birinci sıra adayı olarak belirlenir ve o yıl yapılan seçimlerde aldığı “40625 oy” ile Demokrat Parti’nin o yıl Elazığ’dan çıkardığı beş milletvekilinden ikincisi olarak meclise gider. Ankara’da bu ilk milletvekilliği görevi sırasında Türkiye Çocuk Esirgeme Kurumu’nda da görev alarak hizmet etmiştir. 

Bu dönem içinde, Elazığ milletvekilleri de Elazığ’ın sanayi ve tarımda gelişmesi için partilerini zorlayarak, şehrimize pek çok fabrikanın kurulmasına öncülük etmişlerdir. Ömer Faruk Sanaç’ın öncülük ettiği, Elazığ’da temelleri atılan fabrikalar arasında 4 Ekim 1952 tarihinde temeli atılan Elazığ İplik Fabrikası ile 1954 yılında ihalesi gerçekleştirilen ve 1956 yılında hizmet vermeye başlayan Elazığ Çimento Fabrikası’nı örnek gösterebiliriz. Ayrıca Köy Hizmetlerinin Elazığ’a kurulması, Azot Sanayi’nin oluşturulması da Ömer Faruk Sanaç’ın, bu ilk döneminde, çabaları sonucu gerçekleşen hizmetlerdir.
Ömer Faruk Sanaç, 4 dönem Elazığ Vekilliği yaparak, Elazığ’ın sorunlarıyla yakından ilgilenmiştir.
Basın-Yayın Turizm (Turizm Tanıtma ) Bakanlığı’da yapan Nurettin Ardıçoğlu, Elazığ’ın kültür ve siyasi hayatına önemli katkılarda bulunmuştur. Harput’un yeniden ihya olması ve Fırat Üniversitesi’nin kurulmasında önemli görevler üstlenmiştir. Elâzığ’ın ve bölgenin yeraltı ve yerüstü servetlerinin envanterini yapmış, bir taraftan da bu servetleri değerlendirmek, diğer yandan Keban Baraj sahası için şahıslara devletçe ödenen istimlak bedellerinin yerinde kullanılabilmesini sağlamak için Keban Holding’in kurulmasına ön ayak olmuştur. Uzun süre de Keban Holding’in idare kurul başkanlığını yapmıştır. Dönemin iktidarlarını ve devlet planlama teşkilatını yönlendirerek bir anlamda baskı uygulayarak Elâzığ’a yapılacak yardım ve yatırımlar için çaba sarf etmiştir. Bu çalışmalar sırasında ciddi bir trafik kazası geçirmiş ve sakatlanmıştır. Ama o yine de Elâzığ için hizmete devam etmiştir. Beton Direk fabrikası, Çelik Demir Döküm Fabrikası, Plastik Boru Fabrikası, Ağın Dericilik fabrikası gibi işletmelerin kurulması ve faaliyete geçmesini sağlamıştır. Ayrıca bunların yanında bir düzine kadar da işletmenin holding bünyesinde açılma planlamasını yapmıştır. 

1963-1969 yılları arasında Palu belediye başkanlığı yapan Ali Rıza Septioğlu, 3.(XIV), 5.(XVI), XVIII., XIX.ve XXI. Dönem Elazığ Milletvekilliği ile Devlet Bakanlığı yaptı. 

Adalet Partisi'nden ayrılarak Bülent Ecevit ile bakanlık karşılığı hükûmet kuran 11 milletvekilinden biridir. (Güneş Motel Olayı) XIX. ve XXI. Dönem meclislerini en yaşlı üye sıfatıyla açtı. Septioğlu, 88 yıllık ömrü ile cihana hoş bir sada bırakmış nev’i şahsına münhasır biridir. Başta Palu halkı olmak üzere Elazığ halkı Septioğlu’nu çok sevmektedir. 

Elazığ’ın son hamisi de Mehmet Ağar’dır. Mehmet Kemal Ağar, Türk, emniyet mensubu, siyasetçi ve devlet adamı. Emniyet Genel Müdürü, Adalet ve İçişleri Bakanı olarak görev yapmış, 2002 ile 2008 arasında Doğru Yol Partisi ve Demokrat Parti genel başkanlıklarını yürütmüş ve 22 Temmuz 2007 seçimleri’nde barajı geçemeyen partisinden istifa etmiştir. 

Ağar 18 Nisan 1999 seçimlerinde Elazığ’dan 68.540 oy alarak bağımsız milletvekili seçildi. Aldığı oy Türkiye'de bir bağımsız adaya verilen en yüksek oy olarak tarihe geçti.

Son dönemlerde artık Elazığ’a hamilik yapacak siyasi veya kültürel bir kimlik bulunmuyor.

Özellikle son TBMM’nin son 5 dönemi seçilen Elazığ Vekilleri, kamuoyu arasında itibarını yitirmiş durumda.

Öte yandan sivil hayatta Elazığ eğitimine ve sanayisine yön veren iki isim Elazığ’ın hamiliğini ister istemez sırtlıyorlar.

Eğitim alanında ve birçok sivil toplum örgütlerinin yanında yer alan Eğitimci İbrahim Taşel ile Elazığ Sanayisinin gurur duyulacak isimlerinden Yasemin Açık, Elazığ’da her taşın altında imzaları bulunuyor. Bu iki değerli isim artık Elazığ’ı Ankara’da temsil etmeli ve Elazığ’ın hamiliğini üstlenmelidir. Elazığ’ın bu değerli isimlere ihtiyacı vardır.

cakmakyucel@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
04Ağs

KUKLALAR SAHNEDE

29Tem
06May

ELAZIĞ KABINA SIĞMIYOR

29Nis

FAAL GAZETECİLİK

22Nis

İL BAŞKANININ GÜCÜ