FIRAT’IN YENİ HEDEFLERİ - Mehmet Karaaslan

FIRAT’IN YENİ HEDEFLERİ


Şehirleri daha tanınır ve bilinir kılan ve öne çıkaran faktörler sıralama listesinde birçok maddeye yer verilebilir.  Tarihi ve turistik mekânları, kaplıcaları, markalaştırdığı ürünler, mutfak kültürü, yetiştirdiği ünlüler, sanayi alanında kayda değer öne çıkışlar ve başta spor olmak üzere elde ettikleri başarılar…. 
Sayılan tüm bu özelliklerle birlikte şehirlerin kaderinde en çok etkili olan, onları unutulmaz kılan ve hafızalara kazıyan en önemli faktörlerden biri de bünyesinde bulundurduğu eğitim kurumları ve üniversitelerdir.
Üniversiteler, yetiştirdiği ve mezun ettiği öğrencilerin gönül tahtında önemli bir edinir ve belki öğrenim görülen yıllarda kendini çok göstermese de mezun olup şehirden ayrıldıktan sonra tek gündemi, o şehir ve o muhitin bıraktığı anılar olur.
1980’li yıllarda Fırat Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde öğrenciliğimiz döneminde bir üniversitenin bir şehri nasıl markalaştırdığını bizzat gördüm ve yaşadım. Zira Prof. Tuncer Gülensoy ve Prof. Zeynep Kerman dışındaki tüm hocalarımız Erzurum Atatürk Üniversitesi mezunu ya da o üniversitede akademik kariyer yapmış hocalardan oluşmuştu.
Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde her biri sahalarında zirve olmuş ve onlarca kaynak eser kaleme almış duayen hocaların rahle-i tedrisinden geçerek Fırat Üniversitesine intisap etmiş ve bizlere onlardan hep söz etmişlerdi. Hocalarımızın her fırsatta Erzurum Atatürk Üniversitesi’ndeki hocalara ve onların eserlerine atıfta bulunmaları İstanbul Edebiyattan sonra ülkemizde bu alanda ikinci merkezin de “Erzurum Ekolünü” olduğu gerçeğine bizleri götürüyor ve sırf bu düşüncemizden  dolayı bu Erzurum’u  görmeden ona aşık olmak ve sokaklarında yürümek, üniversitesinin havasını koklamak gibi bir duygunun gönlümüze nakşedilmesini sağlamıştı.
Kurucusunun Mehmet Kaplan olduğu Atatürk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde,  sonradan ülkedeki tüm bölümlere öğretim üyesi yetiştiren öğrencilere kimler ders vermemişti ki: M.Orhan OKAY, , Mehmet Akalın,  Kaya Bilgegil, Muhan Bali, Güler Güven, Selahattin Olcay, Bilge Seyidoğlu, Saim Sakaoğlu, Nuri Yüce, Ahmet Bican Ercilasun,  Umay Günay, Fikret Türkmen, Efrasiyap Gemalmaz Gündüz Akıncı, Ahmet Caferoğlu, Ali Nihat Tarlan, Şükrü Kurgan ve daha niceleri…
İlk kararla Elazığ’a kurulması planlanan ve hatta meclisten geçen Atatürk Üniversitesi, bölgesel siyasi aktörlerin devreye girmesi ile Erzurum’a kaydırılmış ve bu üniversite için tahsis edilen arazi Fırat Üniversitesi’ne geçmişti.
Şehri önemli ve özellikli kılan ve bir  yol kazası sebebiyle bir süre geciken Elazığ, üniversite serüvenine birkaç yıl sonra, şehrin birkaç eğitim gönüllüsü ve sevdalısının fedakârlıkları ve arsa bağışları ile yaklaşık 55 yıl önce 1967 yılında başlayarak önemli bir adım atmış oldu.
Kadim kültürlerin arz-ı endam ettiği topraklarda filizlenip ülkenin gelişme ve kalkınmasına katkı sunan on binlerce mezunu ile medeniyet yolculuğumuza omuz veren kadroların yetişmesinde şüphesiz köklü bir geçmişe sahip olan Fırat Üniversitesi’nin payı büyük.
55 yıllık bir maziye sahip olan Fırat; istenilen, beklenilen ve özlenen yer ve konumda mı ayrı bir tartışma konusu. Ancak, kendisinden sonra kurulan birçok üniversitenin daha iyi bir konumda bulunması, akademik başarıları ile yeterli düzeyde olup olmaması gibi mevzular,  başka bir yazının konusu olmakla birlikte,  FÜ Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş’ın sonuç odaklı adımlarıyla; ikinci üniversitenin hedef olarak net bir şekilde ortaya konması, uzun süreden beri alınamayan ödeneklerin fazlasıyla üniversiteye aktarılması, diş hastanesi ile birlikte özellikle tarım ve hayvancılık ağırlıklı yeni bölümler ve teknolojiyi yakından takip edip bu yarışa katılarak göğsümüz kabartacak başarıların elde edilmesi gelecek adına umut verici gelişmeler olarak karşımızda duruyor.
Üniversitelerin bir şehrin kaderini nasıl etkilediğini ve o şehrin her alanda kalkınması için ne anlama geldiğini çok iyi bilen ve bu konuda etkin adımlar atan Rektör Prof. Dr. Fahrettin Göktaş ile Fırat’ın ve şehrin geleceği daha aydınlık ve daha parlak.

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
01Mar

FIRAT’IN YENİ HEDEFLERİ