VAH ELAZIĞSPOR’UM VAH… - H. Vehbi Coşkun

VAH ELAZIĞSPOR’UM VAH…


En son 1994-1995 Futbol Sezonu’nda 3. Lig’de yer almıştı Elazığspor.

Elazığ Belediye Başkanı Hamza YANILMAZ’ın oluşturduğu, hepsi başkanlık yapabilecek kudrette üyelerden meydana gelen güçlü bir yönetimle, “3-2-1” parolasıyla Süper Lig’in olmadığı o dönemde hedefi 1. Lig olarak belirleyen Elazığspor, Şampiyon olarak kurtulmuştu 3. Lig’den!..

Başkanlık yapması yasal olarak yasaklanan dönemde de yönetimleri belirleyerek destek verdiği Elazığspor’a müdâhil olan Hamza YANILMAZ’ın 3-2-1 hedefini 5 yıl içinde gerçekleştirerek Süper Lig’e (1. Lig) yükselen Elazığspor, daha sonra 2 kez 1. Lig’e, 2 kez 2. Lig’e düşmüş olmasına rağmen, bir kez eşiğinden döndüğü 3. Lig’e düşmedi ve yıllarca hep üst kategorilerde mücâdele etti.

3-2-1 hedefinin aksine; 2013-2014 Futbol Sezonu’nda Süper Lig’den düşmekle başlayan gerileyiş, 2018-2019 Sezonu’nda 2. Lig’e düşüşle devam etti ve bu süreçte hiç şampiyonluk yaşayamayan Elazığspor, aynı yönetimle 3. Lig’e düşmenin eşiğine geldi şimdi ne yazık ki?

                                           *   *   *

26 Sene sonra Elazığspor’un 3. Lig’e dönüşü ihtimâlinden rahatsız olan ve büyük üzüntü duyanlar, her hafta umutlar biraz daha tükense de hesap yapmaktan vazgeçmediler…

İşte bu şartlarda Vanspor FK Maçı’ndan önce Teknik Direktör Cafer AYDIN’la çıktığı 5 karşılaşmada galibiyet alamayan, evindeki 2 müsabakayı berabere tamamlayan ve deplasmanda oynadığı 3 maçta da mağlup olan Elazığspor’un, geriye kalan maçlardan kaç puan toplayabileceği hesaplanırken, bordo-beyazlı takımın özgüvenini yitirdiği ve gelecek adına umut vermediği hesaba katılırsa, dile getirmek zorumuza gitse de Mamak’la birlikte düşmenin en büyük adayı olduğumuz inkâr edilemeyecek bir gerçek!

                                           *   *   *

Bir önceki iç saha maçında Tarsus İdman Yurdu beraberliğinden sonra faturayı futbolcularına çıkaran ve “kimse kimseyi kandırmasın!” diyerek takımını motive etmek dururken demorâlize duruma iten Teknik Direktör Cafer AYDIN, Vanspor FK karşısına çıkardığı kadro, oyuncu değişiklikleri ve kenar yönetimdeki tutum davranışlarıyla Elazığspor’un kaderini belirleyecek bir karşılaşmada bordo-beyazlı takımın elini kolunu bağladı yine desek yeridir!..

Her maça farklı bir 11 çıkaran, forma adaletini sağlayamadığı gibi mevkîlerini değiştirdiği oyuncuları tedirgin eden ve verimlerini düşüren Cafer AYDIN, bir de akılları ve gözleri kenarda olan bordo-beyazlı futbolcuların; “Oyundan çıkacak mıyım?”, “hata yaparsam gelecek maçta oynar mıyım?” gibi endişe dolu soruların etkisinde kalarak, maça odaklanmalarını ve gerçek performanslarını sergilemelerine engel teşkil eden bir ortam oluşturmuş görünüyor?

                                           *   *   *

Uyum sağlamış, birlikte oynama alışkanlığını kazanmış isimleri motive ederek sahaya sürmek dururken, geldiği günden beri sezon başında ideal kadro arama çalışmaları yapan bir teknik adam gibi davranan Cafer AYDIN, Vanspor FK karşısına da farklı bir 11 ve yadırganacak bir dizilişle çıkardı Elazığspor’u?..

Kalede Ali, 4’lü savunmada Eren, Yiğitcan, Ö. Faruk, Hasan, tek önliberoda Kadir BEKMEZCİ, orta 4’lüde Cengizhan, Cihan CANPOLAT, Muhammed Umut, Kadir TAŞOĞLU, ileride Görkemle 4-1-4-1 dizilişiyle sahaya yayılan Elazığspor, tüm kamuoyunun eleştirdiği Görkem’i yine 90 dakika sahada tutan Teknik Direktör Cafer AYDIN’ın bu inâdı neticesinde bir kişi eksikmiş gibi oynadı âdeta!..

Vanspor ataklarını kesebilecek, rakipten top kapabilecek ve hücuma çıkabilecek özellikteki Kadir TAŞOĞLU’nu orta 4’lünün solunda ve kanatta görevlendiren sonra da oyundan alan alan Cafer Hoca’nın ne yapmak istediğini anlayamadık doğrusu?

Muhammed Umut haftalar sonra nihâyet forma giyerken, orta alanda inisiyatif alan ve defansîf – ofansîf oyunu iki yönlü oynayan genç oyuncu, tedirginliğin etkisiyle birkaç pas hatası yapınca o da kendini kenarda buldu?

Elazığspor 1-0 mağlup durumdayken Kadir TAŞOĞLU’nu oyundan alan, 2. Gol’den sonra da Muhammed Umut’u kenara çeken Cafer AYDIN, ilerleyen dakikalarda Cihan CANPOLAT’ı da çıkararak Tarsus Maçı’nda olduğu gibi orta alanı boşaltarak rakibin ekmeğine yağ sürmüş oldu!

Yiğitcan’ın sakatlığı dolayısıyla zorunlu değişikliği de bu yanlışlara eklenince, Elazığspor 2-0 geriye düşmüş olsa da sonuna kadar kovalaması gereken bir maçta Vanspor’a çok erken teslim oldu?

Oyuna girenlerden genç Ahmet Ertuğrul hariç, takıma katkıda bulunan olmazken, Elazığspor’un oyunu da çorbaya döndü tabii…

                                           *   *   *

Zâten maçın geneline bakıldığında, Lig 2.’si olmasına rağmen vasat bir takım olan Vanspor FK, birkaç tecrübeli isimle maça ağırlığını koyarken, ilk yarıda oyunu rakip yarı alana yıktı ve Görkem’in boş kale yerine 6 pastan topu kafayla auta atmayı başardığı (!) 21. Dakika’ya kadar Elazığspor rakip kaleye gidemedi?

Yine de karşılıklı ataklarla tamamlanan bu yarıda takımlar eşit sayıda tehlike oluştururken, Vanspor 45. Dakika’da bulduğu golle şanslı ve soyunma odasına morâlli giden taraf oldu!..

                                           *   *   *

2.Yarı’da 59. Dakika’da farkın 2’ye çıkmasıyla rahatlayan ve önce topa sonra da oyuna hâkim olan Vanspor FK, pozisyonları değerlendiremezken, Elazığspor’un gol olabilecek bir şutu kaleye giderken santrafor olarak ısrarla oynatılan Görkem’den döndü (!)…

Cafer AYDIN’ın isâbetsiz oyuncu değişiklikleriyle Elazığspor, bitime daha 20 dakika varken rakibine teslim oldu?

                                           *   *   *

Evinde Vanspor FK’ya yenilen Elazığspor, rakiplerinden Kastamonusporla arasındaki 7 puan farkı korurken, 1922 Konyaspor ise Turgutlu’dan deplasmanda 1 puan aldı ve aradaki farkı 8’e çıkardı!
Bu farklara rakiplerimizin 2’li averaj üstünlüğünü de eklerseniz, ligin bitimine 8 hafta kala Kastamonusporla aramızda 8, 1922 Konyaspor’la ise 9 puan fark var?

Şimdi; Elazığspor Başkanı’nın sunduğu yol haritasına bakıp da son anda “takım düşmesin” diye sözde tam destek veren Milletvekilleri, Belediye Başkanı ile Sayın Vali ne düşünüyorlar acaba?

Elazığ Belediye Başkanı Hamza YANILMAZ’ın 26 sene önce oluşturduğu yönetimle ve “3-2-1” parolasıyla Şampiyon olarak 3. Lig’den kurtulan Elazığspor’un, 26 yıl sonra 3. Lig’e dönüşüne müdâhil olmayan İleri gelenler, her ne kadar “sâhibi biziz” deseler de Elazığ’ın “sâhipsiz” olduğunu bir kez daha göstermiş odular!

                                           *   *   *

Elazığspor’un göz göre göre 3. Lig’e sürüklenişi kadar üzüntü veren ve zoruma giden bir başka husus da; 1967’de kurulan Elazığspor’a karşılık, 1974’te kurulan Vanspor’un 2003’te isim değiştirmesi ve 2014’te tamamen feshedilmesine bakmadan, 1982’de kurulan Vanspor FK’nın dün aldığı 2-0’lık galibiyetten sonra Elazığspor’la alay eden Vanspor FK’lı fanatik yeni yetme veletlerin, sosyal medyada yazıp çizdikleri oldu!

Dönün de geçmişe bir bakın hele, nereden nerelere geldik ve kimlere kaldık heyhât?

Vah Elazığspor’um vah…

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
24May

KÜME DÜŞMESEYDİ ELAZIĞSPOR?..

07May

BAYRAM HAFTASI VE ELAZIĞ…

03May
29Nis
23Nis