ELAZIĞSPOR’UN YOL HARİTASI? - H. Vehbi Coşkun

ELAZIĞSPOR’UN YOL HARİTASI?


Teknik Direktör Cafer AYDIN’dan önce 4 haftayı 4 mağlubiyetle “puansız” geçen Elazığspor, yeni teknik patronuyla son 4 haftada 2 beraberlik alırken, galibiyet hasretini 8 maça çıkardı ve yine kazanamadı…
Lig’in bitimine 10 hafta kala uzatma dakikalarında kalecisi kırmızı kart gördüğü için bir oyuncusu kaleye geçen ve 10 kişi kalan Tarsus İdman Yurdu’na 90+3’te attığı frikik golüyle yenilmekten kurtulan Elazığspor, teknik direktörün maç sonrasında yaptığı açıklamalara bakılacak olursa umutlarını tüketmiş durumda?

Tarsus İdman Yurdu Maçı’ndaki oyuncu tercihleri, değişiklikler ve oyuna müdahâlenin yanı sıra kenar yönetimiyle kafaları karıştıran Cafer AYDIN, müsabaka sonrasında faturayı oyuncularına çıkararak bir büyük yanlışa daha imza attı!..
***
Elazığspor’u 3. Lig’e düşmenin eşiğine getiren yanlışlara değinmeden önce, Teknik Direktör Cafer AYDIN’ın Tarsus İdman Yurdu Maçı’nda yaptığı hatalara bakalım?
Kalede Okan, savunmada Eren, Yiğitcan, Ö.Faruk, Hebat, önlerinde tek ön libero Kadir BEKMEZCİ, ortada Cengizhan, Kadir TAŞOĞLU, Cihan CANPOLAT, İzzet ve ileride Görkem olmak üzere 4-1-4-1 dizilişiyle sahaya çıkan Elazığspor’un hücumdaki etkisizliği gibi, rakip Tarsus İdman Yurdu da ofansta etkisiz kalınca ilk yarı golsüz sonuçlandı.
Koskoca ilk yarıda; Elazığspor’un henüz 3 dakikada Görkem’in kafa vuramadığı ancak kafasına çarpıp dışarı giden bir pozisyon ile Tarsus İdman Yurdu’nun çerçeveyi bulmayan bir şutu dışında iki kalede de herhangi bir tehlike yaşanmadı?
Daha önce hiç değilse Yiğitcan ve Ö. Faruk ile ayrıca dün nasıl oluyorsa kadroya bile alınmayan orta alanın enerjik ismi Muhammed Umut’la duran toplarda kenar ortalardan goller bulan bordo- beyazlı takım, Tarsus İdman Yurdu karşısında maalesef bu konuda da yetersiz kaldı?..
İlk Yarı’da zorunlu bir değişiklikle Cihan CANPOLAT’ın yerine Muhammed ILDIZ’ı oyuna süren Cafer hoca, 2. Yarı öncesinde Kadir BEKMEZCİ’nin yerine Selim Enes’i oyuna alarak savunmayı 2. plâna itti ve orta alanı boşalttı desek yeridir?
***
İlk Yarı’nın aksine karşılıklı ataklara sahne olan 2. Yarı’da, daha organize olan genç Tarsus İdman Yurdu, Teknik Direktör Ergün PENBE’nin yönetiminde topa hâkim olarak sâkin ve plânlı programlı mücâdele ederken, Cafer AYDIN, kısa ve net mesajlar vermek ve futbolcularını yüreklendirerek teşvik etmek yerine, bağırıp çağırarak, gereksiz biçimde takıma aşırı müdahâle ederek bordo- beyazlıların panik yapmasına neden oldu?
Kulübede taktik verenlerin, hakem ve rakiple uğraşanların haddi hesâbı yokken, bunlara engel olmayıp, sözde büyük heyecân yaşadığı için kayıp yerlere düşen Teknik Direktör Cafer AYDIN, bir şut atıp, bir fırsatı da kaleciye nişanlayan Görkem’e 90 dakika sabrederken, İzzet ile Kadir TAŞOĞLU’nu da oyundan alarak oyunun kontrolünü rakibe verdi ve Tarsus İdman Yurdu’nun ekmeğine yağ sürdü?
Selim Enes gibi Ahmet Ertuğrul da iyi top kullanabilen gençler ama, ofansîf özellikleri ağır basan, takım savunmasına katkıda bulunamayan bu oyuncuları kazanmak için dünkü gibi stresli ortamlardan uzak, uygun şartlar gerek!
Beklenildiği şekilde sözde rakip kaleye giderken her dönen topta kalesinde tehlikeler yaşayan Elazığspor, tahmin ettiğimiz gibi 62’de 1-0 mağlup duruma düşerken, bereket versin ki 81. Dakika’da Cengizhan’ın bireysel yeteneği sonucu attığı şutun gol olmasına kadar geçen sürede Kaleci Okan’ın kurtardığı ya da rakibin harcadığı pozisyonlar gol olmadı?
Tarsus İdman Yurdu, topu dolayısıyla oyunu tutamayan Elazığspor karşısında yan top ve kafa vuruşuyla bir kez daha öne geçerken, hocanın maçtan sonra suçladığı Kaleci Okan mutlak 2 golü daha önledi ve bordo -beyazlı takım hiç ihtimâl dahi verilmediği bir anda Yusuf Ensar’ın kovaladığı topu kesemeyen rakip kalecinin yaptığı faul sonucu kırmızı kart görmesi ve değişiklik hakkını tamamlayan Tarsus İdman Yurdu’nun kalesine geçen oyuncuyu avlayan Cengizhan’ın 90+3’te yine “bireysel yeteneği” sâyesinde kaydettiği golle beraberliği kurtardı ve hiç değilse yenilmeyerek 1 puan almış oldu!..
***
Şimdi maçtan sonra sâhip çıkması ve özgüven aşılaması gereken Elazığsporlu oyuncuları, 4 haftalık görev süresi için “bireysel hata yaptıkları” gerekçesiyle “kazanamıyoruz!” diye suçlayan Teknik Direktör Cafer AYDIN, attığımız 2 golün de kendi oyun plânı neticesinde değil de Cengizhan’ın bireysel becerisinden kaynaklandığını niye söylemiyor?
“Santrafor var da ben mi oynatmıyorum?” diyen Cafer hoca demek ki 4 hafta geçtiği hâlde kadroda yer alan oyuncularını tam manasıyla tanımıyor?
Kadroya almadığı isimleri bir tararsa, tercih ettiği etkisiz oyunculardan çok daha yararlı olabilecek gençlerin olduğunu farkedecek Cafer AYDIN, zirâ biz Levent ERİŞ Dönemi’nde izledik o futbolcuları!..
Üstelik, koşmadığı, mücâdele etmediği ve ceza alanına içeri gir dediği hâlde dışarıda duran oyuncuları, teknik direktör olarak motive edemiyorsa, o hâlde kenarda kendine ne lüzum var düşündü mü hiç Cafer hoca?..
***
Elazığspor’un tüm iç saha maçlarında olduğu gibi, belli bir dakikadan sonra protokol tribününden başlayan, hakem ve rakip takımların aleyhine sürdürülen bağırtılar ve sözde itirazlar, rakipleri motive ettiği gibi ortamın gerilmesine ve bordo -beyazlı oyuncuların konsantrasyon kaybına uğrayarak baskı altına girmesine ve yersiz panik / telâşa neden oluyor!
Geç kalınmış olsa da bu olumsuzluk mutlaka giderilmeli…
Dün kıdemli yardımcı hakemin 2 yanlış ofsayt bayrağı ortamı gererken, yaşanan arbede ve olumsuz bu durum sâkin kalan rakibin işine yaradı?
Yardımcısının hatasına rağmen Hakemin 90+3’te çıkardığı kırmızı kart, paniklemenin bir yararının olmadığını, aksine başta kenar yönetimin sâkin olması, oyuncularımıza güven vermesi, tribünde yer alanların da gereksiz bağırtılar yerine Elazığspor’u desteklemesi gerektiğini göstermiştir!..
***
Tabii, Elazığspor’u 3. Lig’e düşmenin eşiğine getiren yanlışlar, yeni Teknik Direktör olarak Cafer AYDIN’ın sâhip çıkması gereken genç futbolcuların özgüvenini yerin dibine batıran açıklamalarıyla sınırlı değil?..
Yıllardır tıkanan sistemi izleyenler, inisiyatif almayanlar, gerçeklerden kaçanlar, toplumun sesine kulak asmayanlar, merâk etmesinler hiç eksiksiz “Elazığspor’u bu duruma sürükleyenler” olarak birlikte tarihe geçecekler!..
Geçen sezon, “yetersiz ve alternatifsiz” diye diye tekrarlamaktan dilimizde tüy biten oyuncu kadrosuyla “deprem” mâzereti dolayısıyla Lig’den çekilen Elazığspor, küme düşmekten kurtuldu!
Bu gerçeği görmeden sezon başında “Kırmızı Grup zayıf, elimizi kolumuzu sallayarak şampiyon oluruz!..” diye hayâl âlemine dalanlar, ilk yarının bitimiyle birlikte “Bu takım nasıl olsa düşmez, transfer tahtasını açsak play-off oynardık?” gibi bir garip anlayışla 3 teknik adam değiştirirken, üstüne üstlük zâten yetersiz olan kadrodan direkt 11’de oynayan biri kaleci 4 oyuncuyu daha sırf “maddi vecibesini” yerine getirmediği için elinden kaçırma yanlışına düştüler?
***
Şimdi başkan ile teknik direktörün çelişen açıklamalarına bakalım…
Teknik Direktör Cafer AYDIN; kümede kalmayı isteyen bir takım gibi mücâdele edemediklerini ve bu gidişâtla işlerinin çok zor olduğunu söylerken “kimse kimseyi kandırmasın!” diyor?
Oysa Cafer AYDIN’ın göreve getirildiği, Lig’in bitimine 14 hafta kala bir açıklama yapan başkan, Elazığspor İçin Ankara’da yapılan kritik toplantıda bordo- beyazlı takımı kümede bırakmak için ilimiz protokolüne “yol haritasını” sunduğunu ve tam destek kararı çıktığını açıklamış, futbolcu ailesindeki genç oyuncuların sağlanacak ödemeler ve prim desteğiyle motive edilerek Elazığspor’un kümede bırakılacağını anlatmış, Vali, Belediye Başkanı ve İlimiz Milletvekillerine teşekkür etmişti?
Şimdi bitime 10 hafta kala puan cetveline bakarsak, Karabük düştü…
Mamak 1 puan üstümüzde ve Elazığ’a gelecek.
Ancak, 4 puan üstümüzde yer alan Konya, 6 puan üstümüzdeki Kastamonu ve 7 puan önümüzde olan Bayburt’a baktığımızda 2’li averajda rakiplerin hepsinin bize üstünlüğü var?
Hangisini altımıza alacağız, alabileceğiz?
Kime inanalım şimdi; “Sağlanan destekle Elazığspor’u ligde bırakırız!” diyen başkana mı?
Yoksa; “Mücâdele edemeyen gençlerle işimiz çok zor, kimse kimseyi kandırmasın!” diyen Teknik Direktör Cafer AYDIN’a mı?
Elazığspor’un yol haritası çizilirken, Ankara’daki gecikmiş hesap, Elazığ’a uymadı herhâlde!..

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
24May

KÜME DÜŞMESEYDİ ELAZIĞSPOR?..

07May

BAYRAM HAFTASI VE ELAZIĞ…

03May
29Nis
23Nis