İNTERNET ÇIKTI MESLEK BİTTİ… - Ahmet Polat

İNTERNET ÇIKTI MESLEK BİTTİ…


Elazığ’da yaklaşık 10 yıl gazetecilik yaptım ama çevremdekiler ve de sorumlu olanlar hep rüştünü ispatlamış olanlar.

Yeni Çağ Gazetesi, Birlik Haber son olarak da Anadolu Ajansı serüvenim oldu.

Geçtiğimiz günlerde Yeni Çağ Gazetesinde beraber çalıştığım Vedat YETİK kardeşimin Elazığ Haber Ajansı sitesini kurduğunu öğrendim ve telefonla kısa ve geçmişi yâd ederek görüşme yaptık.

Konuşmamızda ortak konu şu oldu ve ilk yazımda da bunu dile getirmek istedim.

İnternet haberciliği oldu….

Evet, Elazığ’da maalesef internet haberciliği çok ama çok fazla.

Kimin ne yaptığı ve nasıl bir politika sergilediği belli olmayan ve de kendilerini gizemli tutup rumuzla bu işi sektör haline getirenler bir hayli fazla.

Ben ilk mesleğe başladığımda (5 N, 1 K) Kuralı en ince ayrıntısına kadar anlatılır ve haberlerde stajer olarak gidilip, fotoğrafın nasıl çekilmesi gerektiği ve de haberin yanıl yazıldığı uygulamalı anlatılırdı.
Starjerlik aşamasında bana fazlasıyla desteği olan ve şimdilerde de bu sitenin kurucu sahibi Vedat YETİK’in çok büyük katkısı olmuştur.

Zaman içerisinde gelişen olaylar ve başka yayın alanlarında çalışmamız yine de arkadaşlık ve de en önemlisi dostluğumuz hep baki kalmıştır.

Ve de kalmaya devam edecektir. 

Gazetecilik mesleğini sonlandırmam yaklaşık 10-12 yıl kadar olmuştur. Artık bu mesleğe olan sevgimiz nedeniyle köşe yazarlığı alanında devam etme kararı aldık. 

Konunun başında dediğim gibi gazetecilik şimdilerde kes-kopyala-yapıştır mantığı ile masa başında oturarak internet haberciliği yapılmakta.

Sahada çalışan ve haber haline getirip fotoğraf ya da video ile tamamlanan haberler internete servis edildiği andan itibaren tabiri caizse pusuda bekleyenler tarafından hemen alınıp paylaşılmakta.
Ne derece doğru bilinmez ama bana göre bu sistem ve uygulamalar yanlış.

Yazılarımızda genel olarak spor ağırlıklı olacak ve gündem dışı konulara da kalemimiz yettiği kadar değinmeye çalışacağız.

BEKLENTİLER FAZLA İCRAAT YOK…

Gündemde olan konuların başında Elazığspor var ve çözüm önerileri de pek yok gibi…

Tarihi geçmişi ile hep konu olan ve de başarıları ile övündüğümüz Bordo-Beyazlı takımımız yeni sezonda 3. Lig kategorisinde mücadele edecek.

İşi bilenler yada bilmeyenler enine, boyuna, artısına,  eksisine bakarak bir şekilde değerlendirmeler yaptılar. Artık şu şöyleydi, bu böyleydi demenin pek mantığı yok.

Şapkayı önüne koyması gerekenler bi işin ciddiyetini anlayıp kendilerini değerlendirsinler ve yeni sezon içinde sağlıklı bir yol çizerek harekete başlasınlar. Takım yönetmek ve idare etmek o kadar da kolay değil. 

Elazığspor’un en önemli sorunu süreklilik arz edecek olan kalıcı gelir sağlamak olacaktır. Elde ettiği gelirle mevcut borçlar ödenip; alt yapıya yatımın yapılması gerekiyor.

Biz kent olarak ne ticaret ne de büyük ölçekli tarım kentiyiz. Kentin gelir kaynakları belli. Sürekli ilk etapta Valilik ve Belediye desteği ile takımın idaresi olmaz.

Sporun içinden gelen ve spor geçmişi olan kişilere kulüp devredilmeli ve üniversiteden yani akademik destek de alınmalı.

Biz maalesef her şeyi biliyor ve bizden başka da bilen yok mantığı hakim. O zaman da sıkıntılar hep ötelenir ve çözümü bulunmaz.

‘’İşi ehline verin 5 kuruş fazla verin ‘’

Büyüklerimiz ne güzel söylemiş.

Tekrardan Elazığ Haber Ajansı ilimiz için hayırlı olur inşallah. Başta çok sevdiğim kardeşim Vedat YETİK ve ekibini tebrik ediyor başarılarının devanı diliyorum.  
 

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
03Ağs

FUTBOL OYUN KURALLARI (6)

28Tem

FUTBOL OYUN KURALLARI (5)

27Tem

FUTBOL OYUN KURALLARI (4)

16Tem

FUTBOL OYUN KURALLARI (3)

13Tem

FUTBOL OYUN KURALLARI (2)