FUTBOL OYUN KURALLARI (5) - Ahmet Polat

FUTBOL OYUN KURALLARI (5)


Tekrar Değiştirilebilir. Oyuncular İçin Rehber:
Mart 2017 tarihinde Londra’da gerçekleştir ilen IFAB’ın 131. Yıllık Genel Kurul Toplantısında, gençler, veteranlar, engelliler ve grassroot futbolunda tekrar değiştirilebilir oyuncu uygulanmasının (oyundan çıkan oyuncunun tekrar oyuna girebilmesi) ulusal federasyonların, konfederasyonların veya FIFA’nın, hangisi uygun ise, onayına tabi olduğu kabul edilmiştir.

Tekrar değiştirilebilir oyuncu değişikliği için referans aşağıda bulunur:
Kural 3 - Oyuncular (Oyuncu Değişiklik Sayısı):
• Tekrar değiştirilebilir oyuncu değişikliğinin kullanılmasına sadece gençler, veteranlar, engelliler ve grassroot futbolda Ulusal Futbol Federasyonu, konfederasyon veya FIFA’nın anlaşmasıyla izin verilir. Bir "tekrar değiştirilebilir oyuncu" oyunda oynamış ve değiştirilmiş (değiştirilmiş oyuncu) ve sonradan maçta başka bir oyuncu ile değiştirilerek oyuna geri dönen Oyuncudur. Bir değiştirilmiş oyuncunun maçta oyuna geri dönmesi dışında, Kural 3’ün diğer tüm hükümleri ve Oyun Kuralları tekrar değiştirilebilir oyuncu için uygulanır. Özellikle, Kural 3’de belirlenmiş oyuncu değişikliği yöntemi takip edilmek zorundadır.
Futbol Oyun Kuralları:
Oyun Alanı:
Top:
Oyuncular:
Oyuncuların Ekipmanları:
Hakem:
Diğer Hakemler:
Maçın Süresi:
Oyunun Başlaması ve Tekrar Başlaması:
Topun Oyunda ve Oyun Dışı Olması:
Bir Maçın Sonucunu Belirleme:
Ofsayt:
Faul ve Fena Hareketler:
Serbest Vuruşlar:
Penaltı Vuruşu:
Taç Atışı:
Kale Vuruşu:
Köşe Vuruşu:
Video Yardımcı Hakem (VAR) Protokolü:
Protokol-İlkeler, Uygulamalar ve Yöntemler:

Kural Değişikliklerinin Özeti:
Aşağıda, ana değişikliklerin/açıklamaların basit bir özeti bulunmaktadır.
Kural 1 – Oyun Alanı
• Kale direkleri ve üst direk dört temel şeklin kombinasyonu şeklinde olabilir
Kural 10 – Bir Maçın Sonucunu Belirleme
• Sarı kartlar (SK) ve uyarılar penaltı noktasından yapılan vuruşlara (PNYV) taşınmaz
• PNYV ile ilgili ayrıca Kural 14’teki değişikliklere de bakınız
Kural 11 – Ofsayt
• Savunma oyuncusunun bilerek elle oynaması, ofsayt için "bilerek oynama" olarak kabul edilir.
Kural 12 – Faul ve Fena Hareketler
• Elle oynama:
Elle oynama ihlallerini belirleme amacıyla, kolun üst sınırı koltuk altı bölgesinin alt hizası olarak kabul edilir. (s105'teki şemaya bakın)
• hücum oyuncusunun (veya takım arkadaşının) 'kazara' elle oynaması, sadece bir golün veya açık bir gol atma şansının 'hemen' öncesinde gerçekleşirse cezalandırılır.
• Bir kaleci oyun tekrar başladıktan sonra (ör: kale vuruşu, serbest vuruş vb.) topa ‘kural dışı’ bir şekilde ikinci kez dokunursa, bu dokunuşu elle/kolla olsa bile sarı kart(SK) görebilir veya oyundan ihraç edilebilir(KK).
• ‘Umut vaat eden bir atağı durdurmayı veya müdahale etmeyi’ içeren herhangi bir ihlal (sadece faul değil) sarı kart ile sonuçlanmalıdır
• Hakem atışında 4 m'lik (4,5 yd) gerekli mesafeye uymayan oyuncu sarı kart görmelidir.
• Eğer hakem ‘umut vaat eden bir atağın durdurulduğu veya müdahale edildiği’ bir ihlalde, avantaj oynattıysa veya oyunun ‘hızlı’ serbest vuruşla başlamasına izin verdiyse sarı kart verilmez.
Kural 14 - Penaltı Vurusu
• Kalecinin ihlalinde, eğer penaltı vuruşu kaleye isabet etmezse veya direklerden/üst direkten geri dönerse(kalecinin bir teması olmadan), bu ihlal vuruşu kullanan oyuncuyu açıkça etkilemediği sürece cezalandırılmaz.
• Kaleci ilk ihlalde uyarılır; devamındaki ihlal(ler)için sarı kart verilir
• Eğer kaleci ve vuruşu kullanan oyuncu aynı anda bir ihlal gerçekleştirirse, vuruşu kullanan oyuncu cezalandırılır.
VAR protokolü
• Doğrudan VAR incelemesi için sadece bir 'TV işareti' gereklidir.
Terimler sözlüğü
• Tutma ihlalinin tanımı dâhil edilmiştir
• Bir oyuncunun oyunun tekrar başlaması sırasındaki konumu, ayağının veya vücudun herhangi bir noktasının yere temas ettiği konumdur (Kural 11 – Ofsayt içinde belirtilen hariç)
Açıklama
Eğer kaleci, kale vuruşu veya serbest vuruş sırasında topu ayağıyla ‘kaldırırsa’ ve takım arkadaşı bu topu kafayla veya göğsüyle kalecinin yakalaması için geri verirse, vuruş tekrarlanmalıdır, disiplin cezası uygulanmaz(bu durum sürekli şekilde gerçekleşmediği sürece).

Editöryal Değişiklikler
Metnin sırasını daha tutarlı / mantıklı hale getirmek için birkaç editöryal değişiklik yapılmış; Kurallarda altı çizilmiştir:
Yeniden Düzenlenen metin
Kural 12
•Elle oynama ihlallerini tanımlayan ana başlıkların/madde işaretlerinin sıralaması yeniden düzenlendi
Kural 14
• Kalecinin yaptığı ihlallerle ilgili ek ana başlıklar/madde işaretleri dâhil edildi
• Penaltı vuruşu sırasındaki ihlallerin özet tablosu güncellendi ve yeniden düzenlendi
Video Yardımcı Hakem (VAR) protokolü
• " İnceleme" kısmındaki metin, VAR incelemelerinin çoğunun "sahada inceleme" (OFR) şeklinde olması beklentisine vurgu yapmak için yeniden düzenlendi


Tüm Kural Değişikliklerinin Detayları 
Kural 01 – Oyun Alanı 10. Kaleler 
Düzeltilmiş metin;
Kale direkler ve üst direk onaylanmış materyallerden yapılmalıdır. Şekiller, kare, dikdörtgen, yuvarlak veya elips veya bu şekillerin bir kombinasyonu seklinde Olmalıdır ve direkler oyuncular için tehlike yaratmamalıdır.
Açıklama;
Kale direkler ve üst direk dört temel şeklin kombinasyonu şeklinde olabilir.

Kural 02 – Top
2. Kusurlu Topun Değiştirilmesi
Düzeltilmiş metin; 
Eğer top maç sırasında kusurlu hale gelirse:
• oyun durdurulur ve
• orijinal (ilk) topun kusurlu hale geldiği noktada değiştirilen top ile yapılacak hakem atışıyla tekrar başlatılır.
Açıklama;
Kural 8 ile tutarlı olabilmek için ifade değişti.

Kural 04 – Oyuncuların Ekipmanları
4. Diğer Ekipmanlar Elektronik Performans ve Takip Sistemleri (EPTS) Düzeltilmiş metin;
Elektronik Performans ve Takip Sistemleri (EPTS)
FIFA'nın, konfederasyonların veya ulusal futbol federasyonlarının gözetimi altında organize edilen resmi turnuvalarda oynanan maçlarda, elektronik performans ve takip sistemlerinin bir parçası olarak giyilebilir teknolojiler, kullanılabilir; müsabaka organizatörü oyuncuya oyuncuların ekipmanlarına bağlanan teknolojinin tehlikeli olmadığını ve aşağıdaki koşulu içerdiğini aşağıdaki standartlardan birini karşıladığını garantiye almak zorundadır:
IMS (Internat_onal Match Standard) veya FIFA Quality. Bu diyagram silinecektir:
Bu işaret, takılan teknolojik ekipmanın resmi olarak test edildiğini ve FIFA tarafından geliştirilen ve IFAB tarafından onaylanan Uluslararası Maç Standardının minimum güvenlik şartlarını karşıladığını göstermektedir. 
Testleri yürüten kuruluşlar, FIFA’nın onayına tabidir. Elektronik performans ve takip
sistemlerinin (EPTS) kullanıldığı durumlarda (ulusal futbol federasyonu/müsabaka organizatörünün anlaşmasına bağlı olarak) Elektronik Performans ve Takip Sistemlerinin (EPTS) müsabaka veya lig organizatörü tarafından sağlandığı durumlarda, resmi müsabakalar süresince EPTS’den teknik bölgeye iletilen bilgi ve verinin güvenilirliğini ve doğruluğunu garantiye alma sorumluluğu Müsabaka veya lig organizatörüne aittir.
(…)
Aşağıdaki işaret, bir EPTS’nin aygıtı/sisteminin (giydirilebilir veya optik) futboldaki konumsa verinin güvenilirlik ve doğruluk gereklilikleri açısından resmi olarak test edildiğini gösterir:

Kural 10 – Bir Maçın Sonucunu Belirleme
3. Penaltı noktasından yapılan vuruşlar
Düzeltilmiş metin
Penaltı noktasından yapılan vuruşlar maçın bitiminden sonra yapılır ve aksi belirtilmediği sürece ilgili Oyun Kuralları uygulanır. Maç sırasında oyundan ihraç edilen bir oyuncunun, penaltı noktasından yapılan vuruşlarda yer almasına izin Verilmez, maç sırasında verilen uyarı ve _ihtarlar, penaltı noktasından yapılan Vuruşlara taşınmaz.
Açıklama
Maç sırasında (uzatma devreleri dâhil) verilen ihtarlar (sarı kartlar) ve uyarılar, Penaltı noktasından yapılan vuruşlara (PNYV) taşınmaz çünkü PNYV maçın bir bölümü değildir. Hem müsabaka sırasında hem de PNYV’da sarı kart gören bir oyuncu, oyundan ihraç edilmez (PNYV sırasında veya disiplin nedenlerinden dolayı).
3. Penaltı noktasından yapılan vuruşlar
Düzeltilmiş metin
Penaltı noktasından yapılan vuruşlar sırasında
• Eğer bir kaleci ihlalde bulunursa ve bunun sonucunda vuruş tekrarlanırsa, kaleci ihtar verilmelidir ilk _ihlal_ _için uyarılır ve sonraki_ _ihlal_(leri) _için _ihtar verilir.
• Eğer hem kaleci hem de vurusu yapan oyuncu aynı anda bir ihlalde bulunursa eğer vuruş kaçırıldıysa ya da kurtarıldıysa, vuruş tekrarlanır ve her iki oyuncuya da ihtar verilir eğer vuruş gol olursa, gol iptal edilir, vuruş kaçırılmış olarak kaydedilir ve vurusu yapan oyuncuya ihtar verilir.
Açıklama
Kalecilerin yaptıkları çizgi ihlallerinin çoğu topa ne zaman vurulacağını tahmin Edememekten kaynaklanmaktadır, bu nedenle kaleci ilk ihlali için uyarılmalı Ancak tekrar edilen vuruşta ve/veya sonraki vuruştaki ihlali (leri) için ise ihtarla Cezalandırılmalıdır.
Kaleci ve vurusu kullanan oyuncu, tam olarak aynı anda bir ihlal gerçekleştirirse (nadiren), kaleci bu oyuncunun ‘kuraldışı’ aldatmasından ötürü çizgi ihlali yaptığı için,
Vuruşu kullanan oyuncu cezalandırılmalıdır.

Bir sonraki yazı dizisindeki başlıklı;
Kural 11 – Ofsayt
Kural 12 – Fauller ve Fena Hareketler
VAR protokolü ve el kitabındaki güncellemeler

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
03Ağs

FUTBOL OYUN KURALLARI (6)

28Tem

FUTBOL OYUN KURALLARI (5)

27Tem

FUTBOL OYUN KURALLARI (4)

16Tem

FUTBOL OYUN KURALLARI (3)

13Tem

FUTBOL OYUN KURALLARI (2)