FUTBOL OYUN KURALLARI (3) - Ahmet Polat

FUTBOL OYUN KURALLARI (3)


Oyun Kuralları Hakkında Notlar:
IFAB Oyun Kurallarını İngilizce, Fransızca, Almanca ve İspanyolca yayımlamaktadır.  Eğer ifade tarzında bir farklılık varsa, İngilizce metin geçerlidir.
Diğerler:  Oyun Kurallarını tercüme eden Ulusal Futbol Federasyonları, Kuralların 2020/21 sürümünün şablonunu IFAB’la irtibat kurarak elde edebilir: (nfo@the_fab.com.) 
Bu formatı kullanarak Oyun Kurallarını tercüme eden Ulusal Futbol Federasyonları, IFAB’a bir kopyasını göndermeye davet edilmektedir (ön kapakta Ulusal Futbol Federasyonu’nun resmi çevirisi olduğu açıkça belirtilmelidir), böylece başkalarının kullanması için IFAB internet sitesinde yayımlayabilir.

Kuralların Uygulanması
IFAB tarafından izin verilen değişiklikler dışında, aynı kur allar, her konfederasyonun, ülkenin, şehrin ve köyün bütün maçlarında uygulanır. (‘Kural Değişikliklerine bakınız). Kurallar, IFAB’ın izni olmadan uyarlanamaz veya değiştirilemez. 

Hakemlere ve diğer katılımcılara eğitim verenler şunu vurgulamalıdır:
• Hakemler, adil ve güvenli bir maç ortamı sağlamak için Kuralları oyunun ‘ruhu’ kapsamında uygulamalıdır.
• Herkes hakemlere ve verdikleri kararlara saygılı olmalıdır. Hakemlerin de insan olduğu ve hata yapabilecekleri unutulmamalıdır.
• Oyuncuların oyunun imajıyla ilgili büyük bir sorumluluğu vardır ve takım kaptanı, Kurallara ve hakemlerin kararlarına saygı duyulmasını sağlamaya yardımcı olmak için önemli bir rol oynamalıdır.

Anahtar:
Ana Kural değişikliklerinin altı sarıyla çizilmiş ve kenar boşluğunda vurgulanmıştır. Editoryal değişikliklerinin altı çizilidir.
SK = sarı kart (ihtar); KK = kırmızı kar t (oyundan ihraç).

Oyun Kuralları 2020/21 Kurallarda Yapılan Değişiklikler:
Oyun Kurallarının evrenselliği, oyunun özünde dünyanın her yerinde ve her seviyesinde aynı olduğu anlamına gelmektedir. Kurallar, oyunun oynandığı yerde ‘adil’ ve güvenli bir ortam yaratmanın yanı sıra, katılımı ve zevk almayı da teşvik etmelidir.
Tarihsel olarak, IFAB, ulusal futbol federasyonlarına, futbolun belirli kategorilerindeki ‘organizasyonel’ kuralları değiştirmede bir miktar esneklik sağlamıştır. Bununla birlikte, IFAB, ulusal futbol federasyonlarına, eğer kendi ülkelerinde futbola katkı sağlayacaksa futbolun düzenlenme şekillerini değiştirmek için daha fazla seçenek verilmesi gerektiğine kuvvetli bir şekilde inanmaktadır. Oyunun nasıl oynandığı ve yönetildiği, FIFA Dünya Kupası finalinden en küçük köyde oynanan maçlara kadar, dünyanın her yerinde aynı şekilde olmalıdır.
Bununla birlikte, oyunun ne kadar süreceği, kaç oyuncunun yer alacağı ve bazı uygun olmayan davranışların nasıl cezalandırılacağı ülkenin yerel futbolunun ihtiyaçlarına göre belirlenmelidir.
Sonuç olarak, IFAB’ın 3 Mart 2017 tarihinde Londra’da düzenlenen 131. Yıllık Genel Kurul Toplantısında, Ulusal Futbol Federasyonlarına (ve konfederasyonlar ve FIFA’ya) Futbol için Oyun Kuralları konusunda aşağıdaki sorumlu oldukları organizasyonel alanların tamamını ya da bir kısmını değiştirme hakkı tanınması konusunda oy birliği ile karar verildi:

Gençler, veteranlar, engelliler ve grassroots futbolu için:
• oyun alanının boyutları
• topun boyutu, ağırlığı ve malzemesi
• kale direkleri arasındaki genişlik ve üst direğin yerden yüksekliği
• oyunun iki devresinin (eşit olacak şekilde) süresi (ve ekstra sürenin iki eşit devresinin)
• tekrar değiştirilebilir oyuncunun kullanılması
• bazı/tüm ihtarlar (Sarı Kartlar) için geçici oyun dışı bırakma (sin bins) Kullanımı

En üst seviyedeki kulüplerin 1.takımları veya ‘A’ milli takımları hariç her seviyedeki müsabakalar için:
• en fazla oyuncu değişikliği sayısının Ulusal Futbol Federasyonu, Konfederasyonu ve FIFA tarafından belirleneceği gençler futbolu hariç, her bir takıma en çok beş oyuncu değişikliği hakkı verilmiştir.
Buna ek olarak, Ulusal Futbol Federasyonların kendi yerel futbol liglerini iyileştirmesi ve geliştirmesi için IFAB, Yıllık Genel Kurul Toplantısında, futbolun “kategorileri” konusunda aşağıdaki kararları onaylamıştır:
• kadın futbolu artık ayrı bir kategori değildir ve erkek futbolu ile aynı statüye sahiptir
• gençler ve veteranlar için yaş sınırı kaldırılmıştır- Ulusal Futbol Federasyonları, konfederasyonlar ve FIFA, bu kategoriler için yaş sınırlamalarına karar verme esnekliğine sahiptir,
• her bir Ulusal Futbol Federasyonu, en düşük futbol düzeyindeki hangi liglerin “grassroot futbolu” olarak tanımlanacağını belirleyecektir.

Diğer değişiklikler için izin:
Ulusal Futbol Federasyonları, farklı ligler için farklı değişiklikleri onaylama seçeneğine sahiptir - değişikliklerin evrensel olarak uygulanması veya tümünün uygulanması gerekli değildir.
Bununla birlikte, IFAB’ın izni olmadan herhangi başka bir değişiklik kabul edilemez.
Ulusal Futbol Federasyonlarının, bu değişikliklerin kullanımı ve hangi seviyelerde kullanıldığı ile ilgili IFAB’ı bilgilendirmesi istenmektedir, çünkü bu bilgiler ve özellikle değişikliklerin kullanılıyor olma nedenleri, IFAB’ın diğer ulusal federasyonlarda futbolun gelişimine yardımcı olmak üzere paylaşabileceği fikirleri/stratejileri belirleyebilir.
IFAB, futbolun dünya çapında gelişimi için katılımı artırabilecek, futbolu daha ilgi çekici yapabilecek ve tanıtacak diğer potansiyel değişiklikleri duymaya da oldukça ilgilidir.

Geç Oyun Dısı Bırakma İçin Rehber (sin bins):
IFAB, 3 Mart 2017 tarihinde Londra’da gerçekleştirilen 131. Yıllık Genel Kurul Toplantısında, gençler, veteranlar, engelliler ve grassroot futbolunda tüm veya bazı ihtarlar/sarı kartlar (SKlar) için geçici oyun dışı bırakma (sin bins) uygulanmasının ulusal federasyonların, konfederasyonların veya FIFA’nın, hangisi uygun ise, onayına tabi olduğunu kabul etmiştir.


Bir sonraki yazı dizisindeki başlıklı; 
Geçici oyun dışı bırakma için referans aşağıdakilerde bulunur: 
Kural 5- Hakem (Yetkiler ve görevler):
Disiplin cezaları: 
Geçici Oyun Dışı Bırakma Süresi
Geçici Oyun Dışı Bırakma Alanı
Geçici Oyun Dışı Bırakma Sırasındaki İhlaller
İlave disiplin cezaları
Geçici oyun dışı bırakma sistemleri
Sistem A- tüm ihtarlar (SKlar) için geçici oyun dışı bırakma
Sistem B - tüm değil ancak bazı ihtarlar (SKlar) için geçici oy un dışı bırakma

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
03Ağs

FUTBOL OYUN KURALLARI (6)

28Tem

FUTBOL OYUN KURALLARI (5)

27Tem

FUTBOL OYUN KURALLARI (4)

16Tem

FUTBOL OYUN KURALLARI (3)

13Tem

FUTBOL OYUN KURALLARI (2)