FUTBOL OYUN KURALLARI (2) - Ahmet Polat

FUTBOL OYUN KURALLARI (2)


Kuralların 2020/21 Revizyonunun Arka Planı: 
IFAB, tarihinin en geniş ve kapsamlı Kural değişikliği sürecine 2016/17 Oyun Kuralları revizyonu ile başladı. Amaç, Kuralları daha net, daha erişilebilir hale getirmek ve modern oyunun ihtiyaçlarını her düzeyde yansıtabilmeyi sağlamaktı. Kurallar sadece hakemler için değil oyuna dâhil olan herkes içindir, bu nedenle yapılan değişikliklerin çoğu dünyanın tamamındaki bireyler, gruplar ve ulusal federasyonlar tarafından yapılan öneriler sonucunda futbolun tüm paydaşlarının kuralların gelişimine katkıda bulunmasını sağlamak için IFAB’ın Futbol ve Teknik Danışma Panelleri tarafından gözden geçirilerek yapılmıştır. 
Yapılan son değişiklikler, 2016/17 revizyonunda var olan ilkeleri genişletmiş ve ‘play fair!’ (“adil oyna!”) stratejisinde belirtildiği gibi, oyunun çekiciliğini ve davranış seviyelerini iyileştirmeye çalışmıştır. Mart 2018'de IFAB Yıllık Genel Kurul Toplantısında, video yardımcı hakemlerin (VAR) kullanımını onayladı. VAR kullanımı profesyonel futbolda 100 yılı aşkın süredir yapılan en büyük devrim olmuştur. Futbolda, teknolojinin oyunun kesintisiz akışını ve duygusunu bozmadan karar verme sürecine yardımcı olup olamayacağını görmek için yapılan deneysel adımların yıllardır tartışıldığı düşünülürse, bu dikkat çekecek derecede hızlı bir “devrimdir”. İlk VAR maçı 12 Ağustos 2016'da New Jersey, NY, ABD'de gerçekleşti ve dikkate değer bir şekilde, sadece 23 ay sonra VAR’lar Moskova’da 2018 FIFA Dünya Kupası™ finalinde kullanıldı. Futbolda çok sayıda karar subjektif olduğu için, VAR'lar asla her “tartışmayı” çözmeyecektir, ancak dünyanın büyük ülkelerinin çoğunun benimsemesi, futbolun VAR'ların daha fazla adalet getirdiğine ve oyuncu davranışını iyileştirdiğine inandığını göstermektedir. 2019/20 Kural değişiklikleri, oyunun oynanma şeklini ve imajını doğrudan ve olumlu biçimde etkilemiştir. Örneğin; 2020/21 değişiklikleri nispeten azdır ve çoğunlukla açıklamadan ibarettir çünkü Kurallardaki büyük revizyonlar tamamlanmıştır. Temel değişiklikler şöyledir: kale vuruşlarında artık topun ceza alanını terk etmesine gerek kalmadan oynanabilmesi oyunu daha yapıcı hale getirmiştir; hücum oyuncularının savunma ‘barajında’ durmasına izin verilmemesi, karmaşa ve çatışmayı engellediği gibi vuruşun geç kullanılmasını da ortadan kaldırmıştır; yeni hakem atışı yöntemi, yeniden başlamayı hızlandırmış ve önceden meydana gelen adaletsizliği ortadan kaldırmıştır.
Elle oynama - kol (elle oynama var) ile omuz (elle oynama yok) arasındaki sınır tanımlanmıştır ve kazara elle oynama ihlalleri tanımı daha açık hale getirilmiştir.
Eğer bir penaltı vuruşu kaleye isabet etmezse veya kale direklerinden geri dönerse, kaleci, vuruşu yapan oyuncuyu açıkça etkilemediği sürece, ihlal nedeniyle cezalandırılmaz.
Penaltı vuruşu sırasında kaleci ilk ihlali için uyarılır ve devamındaki diğer ihlali(leri) için ihtar (sarı kart) gösterilir.

İhtarlar, penaltı noktasından yapılan vuruşlara taşınmazlar.
VAR’ın kullanıldığı maçlarda, eğer incelenen karar subjektif ise “sahada inceleme” yapılacağına dair bir beklenti vardır, örn. hakem görüntüleri hakem inceleme alanında tekrar izleyecektir. 
IFAB, önemli Kural değişikliklerini denemeye devam edecek ve önümüzdeki yıl kafa yaralanması ve beyin sarsıntısı geçirmiş veya geçirme ihtimali olan bir oyuncu için özel oyuncu değişikliği prosedürleri denenmeye başlayacaktır.

Gelecek; 
2017-22 için IFAB ‘play fair!’ (adil oyna!) stratejisi, önerilen değişikliklerin oyunun yararına olup olmadığını görmek adına bu değişiklikleri incelemek ve değerlendirmek için belirlenmiştir. Bu strateji futbol dünyasında iyi karşılandı ve üç önemli alana odaklanması güçlü bir şekilde onaylandı:

• Adalet ve dürüstlük;
Önerilen değişiklik, oyunun, oyun alanındaki adalet ve dürüstlüğünü güçlendirecek mi?
• Evrensellik ve kapsayıcılık;
Önerilen değişiklik dünyadaki tüm seviyelerde futbolun yararına olacak mı?
• Önerilen değişiklik insanların geçmişlerine ve becerilerine bakılmaksızın Futbola katılmalarını ve zevk almalarını cesaretlendirecek mi?
• Teknolojinin gelişimi,
• Önerilen değişiklik oyuna pozitif etki edecek mi?
IFAB, 2020/21 süresince, uzman kurulları ile birlikte çalışarak, oyuncu davranışını ve kaptanın rolünün potansiyel olarak artırılmasını da içeren Kurallarla ilgili bazı önemli konu başlıklarında geniş ölçüde görüş alışverişinde bulunmaya devam edecektir. IFAB, adalet, evrensellik, kapsayıcılık ve teknolojiye odaklanarak dünyanın her yerindeki oyun alanlarında daha iyi bir oyunu teşvik etmek için Kuralları geliştirmeye devam edecektir. Son yıllarda meydana gelen önemli Kural değişiklikleri, oynama süresinin, adaletin ve oyunun çekiciliğinin arttırılmasına büyük katkı sağlamaya başlamıştır. VAR'ların etkisiyle birlikte, oyuncu davranışının da gelişmeye devam etmesi beklenmektedir. Bütün bunlar, oyunu oynamayı, izlemeyi ve hakemlik yapmayı daha zevkli hale getirecektir. IFAB dünyanın her yerindeki insanlar ile iletişime geçmekten çok büyük keyif almaktadır ve Oyun Kurallarıyla ilgili öneriler ve sorular almaktan her zaman memnuniyet duymakta ve ilgi göstermektedir. 
Bu doğrultuda son zamanlarda uygulanan Kural değişikliklerinin birçoğu dünyanın farklı yerlerindeki insanların  tavsiyelerinden gelmiştir. 


Bir sonraki yazı dizisindeki başlıklı; 
Oyun Kuralları Hakkında Notlar:
Kuralların Uygulanması:
Hakemlere ve diğer katılımcılara eğitim verenler şunu vurgulamalıdır:
Oyun Kuralları 2020/21 Kurallarda Yapılan Değişiklikler:
Gençler, veteranlar, engelliler ve grassroots futbolu için:
Diğer değişiklikler için izin:
Geç Oyun Dısı Bırakma İçin Rehber (sin bins):

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
03Ağs

FUTBOL OYUN KURALLARI (6)

28Tem

FUTBOL OYUN KURALLARI (5)

27Tem

FUTBOL OYUN KURALLARI (4)

16Tem

FUTBOL OYUN KURALLARI (3)

13Tem

FUTBOL OYUN KURALLARI (2)