FUTBOL OYUN KURALLARI (1) - Ahmet Polat

FUTBOL OYUN KURALLARI (1)


Günümüz futbolu; hızlı ve pozisyon zenginliği açısından çeşitlilik arz etmesi gerektiren spor branşlarının başında gelmekte. Fakat futbol denildiğinde de herkes kuralları biliyor ve yorumları da sormadan araştırmadan yapmaktalar.
Bu işin eğitimini alan kişilerde bile hata yapma oranı bir hayli fazla. Hatanın en aza indirilmesi için bol bol kural kitabı okuyup ve de maç izleyerek çözümü mümkün.
Bende Futbol branşı için Türkiye Futbol Federasyonu internet sitesinden yararlanarak kural kitapçığında yer alan Felsefesi, ruhu, hedefi ve kurallarının içinde bulunduğu kitapçıktan yararlanarak sizlerle paylaşmak istedim. (https://www.tff.org/default.aspx?pageID=89) adresinden de gerekli bilgilere ulaşılabilir.

Kuralların Felsefesi ve Ruhu: 
Futbol, dünyadaki en büyük spordur. H er ülkede ve birçok farklı seviyede oynanır. Oyun Kuralları, FIFA Dünya Kupası™ Finalinden, uzak bir köyde küçük çocuklar arasındaki bir oyuna kadar, dünyanın her yerinde aynıdır. Oyun Kurallarının dünya çapında tüm konfederasyon, ülke, şehir ve köyde oynanan her bir maç için aynı olması, korunması gereken önemli bir güçtür. Bu ayrıca her yerde futbolun iyiliği için kullanılması gereken bir fırsattır. Futbol, oyuna adalet getiren kurallara sahip olmalıdır. Futbolu güzel kılan, onun adil olmasıdır. Bu oyun ‘ruhunun’ vazgeçilmez bir özelliğidir. En güzel maçlar, hakeme nadiren ihtiyaç duyulan ve oyuncuların birbirlerine, maç görevlilerine ve kurallara saygılı oldukları maçlardır. 

Kuralların bütünlüğü ve onları uygulayan hakemler her zaman korunmalı ve saygı duyulmalıdır. Tüm yetkililerin, özellikle teknik direkt önler ve takım kaptanlarının, hakemlere ve verdikleri kararlara karşı saygı duyulması konusunda oyuna karşı açık sorumlulukları vardır.

Kural Değişikliklerinin Yönetim:
İlk evrensel futbol kuralları 1863 ve 1886’da hazırlandı. Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB), dört Britanya Futbol federasyonu (İngiltere Futbol Federasyonu, İskoçya Futbol Federasyonu, Galler Futbol Federasyonu ve İrlanda Futbol Federasyonu) tarafından Futbol Oyun Kurallarını tek başına geliştirme ve koruma yetkisine sahip dünya çapında bir organizasyon olarak kuruldu. 

FIFA, 1913’te IFAB’a katıldı. Değiştirilecek bir Kural için, yapılacak değişikliğin oyuna getireceği fayda konusunda IFAB’ın ikna edilmesi gerekir. Bu, potansiyel değişimin genellikle test edileceği anlamına gelir. Önerilen her değişiklikte, odak noktası adalet, dürüstlük, Saygı, güvenlik, katılımcıların memnuniyeti ve teknolojinin oyuna nasıl fayda sağlayacağı olmalıdır. Kurallar, aynı zamanda geçmiş deneyimlerine ve yeteneklerine bakılmaksızın her katılımcıyı teşvik etmelidir. Kazalar olmasına rağmen, kurallar oyunu olabildiğince güvenli hale getirmelidir. 

Bu durum oyuncuların rakiplerine saygı göstermelerini gerektirir ve hakemler de çok agresif ve tehlikeli oynayan oyuncularla güçlü bir şekilde başa çıkarak güvenli bir ortam yaratmalıdırlar. Kurallar disiplin ifadelerinde tehlikeli oyunun kabul edilemez olduğunu somutlaştırmıştır, örneğin “kontrolsüz müdahale” (ihtar = sarı kart / SK) ve “rakip oyuncunun sağlığını tehlikeye düşürme” veya “aşırı güç kullanma” (ihraç = kırmızı kart / KK). Futbol seyirciler, taraftarlar ve yöneticiler vb. kadar oyuncular, hakemler, teknik direktörler için de çekici ve eğlenceli olmalıdır. Kurallar, futbolda yer almak isteyen ve futbola katılmaktan zevk alan her yaştan, ırktan, dinden, kültürden, etnik kökenden, cinsiyetten, cinsel eğilimden, engelli vb. insanlar için oyunu çekici ve zevkli kılmaya yardımcı olmalıdır. Futbol Kuralları diğer takım sporları ile karşılaştırıldığında göreceli olarak basittir, ancak pek çok durum ‘subjektif’ ve hakemler de insan olduğundan (dolayısıyla hata yaptıklarından), bazı kararlar kaçınılmaz olarak fikir çatışmasına ve tartışmaya neden olacaktır. Bazı insanlar için bu tartışmalar oyunun zevkinin ve çekiciliğinin parçasıdır ancak kararlar doğru da yanlış da olsa, oyunun “ruhu” hakemlerin kararlarına her zaman saygı duyulmasını gerektirir. Kurallar, olası her durumu ele alamaz, bu nedenle kurallarda doğrudan karşılığı olmayan durumlarda, IFAB, hakemlerin oyunun “ruhunu” dikkate alarak karar vermelerini beklemektedir. 

Bu çoğu kez “futbol ne ister/bekler?” sorusunun sorulmasını içerir. IFAB, Kurallardaki değişikliklerin her seviye futbolda ve dünyanın her köşesinde futbola fayda getirmesi için küresel futbol ailesi ile etkileşimde olmaya devam edecektir ve böylelikle oyunun bütünlüğüne, kurallara ve hakemlere saygı duyulacak, değer verilecek ve korunacaktır.

Bir sonraki yazı dizisindeki başlıklı; 
Kuralların 2020/21 Revizyonunun Arka Planı:
İhtarlar, penaltı noktasından yapılan vuruşlara taşınmazlar.
Gelecek; 
Adalet ve dürüstlük;
Evrensellik ve kapsayıcılık;
Teknolojinin gelişimi,
 

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
03Ağs

FUTBOL OYUN KURALLARI (6)

28Tem

FUTBOL OYUN KURALLARI (5)

27Tem

FUTBOL OYUN KURALLARI (4)

16Tem

FUTBOL OYUN KURALLARI (3)

13Tem

FUTBOL OYUN KURALLARI (2)