Sağlık

C vitamini ile D3+K2 vitamini bağışıklığı destekliyor C vitamini ile D3+K2 vitamini bağışıklığı destekliyor
Şehir Hastanesinde Yarı Açık Psikiyatri Servisi Hizmete Açıldı Şehir Hastanesinde Yarı Açık Psikiyatri Servisi Hizmete Açıldı
Çocuklarda güçlü bağışıklığın 4 formülü Çocuklarda güçlü bağışıklığın 4 formülü
Dış kulak yolu iltihabı tatilinizi kabusa çevirmesin Dış kulak yolu iltihabı tatilinizi kabusa çevirmesin
İleri aşamalı eklem kireçlenmeleri ciddi sorunlara sebebiyet veriyor İleri aşamalı eklem kireçlenmeleri ciddi sorunlara sebebiyet veriyor
Taş hastalığı sıcak iklimde daha fazla görülür Taş hastalığı sıcak iklimde daha fazla görülür
Güçlü bağışıklığın kaynağı düzenli ve yeterli su tüketimidir Güçlü bağışıklığın kaynağı düzenli ve yeterli su tüketimidir
Karantina süreleri uzatıldı Karantina süreleri uzatıldı
Elazığ'da aşı timleri sahada, görüştükleri herkesi ikna edip yerinde aşısını yapıyor Elazığ'da aşı timleri sahada, görüştükleri herkesi ikna edip yerinde aşısını yapıyor
Hipertansiyon böbrek yetmezliğine sebep oluyor Hipertansiyon böbrek yetmezliğine sebep oluyor
Hastane afet ve acil durum planlaması uygulayıcı eğitimi Hastane afet ve acil durum planlaması uygulayıcı eğitimi
Bakan Koca'dan normalleşme mesajı Bakan Koca'dan normalleşme mesajı
İleri yaş hastalıklarının temelinde tiroid olabilir İleri yaş hastalıklarının temelinde tiroid olabilir
Bir gözünü kaybetti, 10 ameliyat geçirdi Bir gözünü kaybetti, 10 ameliyat geçirdi
Sağlık Haberleri

C vitamini ile D3+K2 vitamini bağışıklığı destekliyor

Pandemiyle birlikte bağışıklık sistemini güçlü tutmanın öneminin arttığını belirten İnoliva İlaç Genel Müdürü Meltem Dölenmen, 'Lipozom teknolojisi bağışıklık sistemini destekliyor. Bunların başında özellikle C vitamini, D3+K2 vitamini, glutatyon ve quercetin gibi ürünler yer alıyor' dedi.

Şehir Hastanesinde Yarı Açık Psikiyatri Servisi Hizmete Açıldı

Türkiye'nin sağlık alanındaki vizyon projelerinden olan ve 1 Ağustos 2018 tarihinde hizmete açılan Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi, Elazığ ve bölge illerine katkı sunmaya devam ediyor.

Çocuklarda güçlü bağışıklığın 4 formülü

Uzm. Dr. Gülnara Heydarova, çocuklarda güçlü bağışıklığın başta Covid-19 olmak üzere enfeksiyon hastalıklarından koruduğuna işaret ederek 'Çocuklarımızın bağışıklık sistemi ne kadar güçlü olursa enfeksiyon hastalıklarını nispeten daha hafif geçirilebilecekleri bilinir. Anne sütü, uyku düzeni, vitamin, çinko, selenyum, demirden zengin beslenme ve Omega 3 ile Omega 6 takviyesi oldukça önemli' dedi.

İllere göre koronavirüs vaka sayıları açıklandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 29 Mayıs-4 Haziran arasında illere göre her 100 bin kişide görülen koronavirüs vaka sayılarını açıkladı.

F.Ü Hastanesinde hizmet içi eğitimler sürüyor

Fırat Üniversitesi Hastanesinde geçtiğimiz yıl içerisinde göreve yeni başlayan güvenlik görevlilerine oryantasyon eğitimi düzenlendi. 

Dış kulak yolu iltihabı tatilinizi kabusa çevirmesin

Dış kulak iltihabı vakalarının özellikle yaz mevsiminde artış gösterdiğini söyleyen Kulak Burun Boğaz Baş Boyun ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Uzmanı Dr. Remzi Tınazlı, 'Havaların sıcak ve rutubetin fazla olduğu bölgelerde sık görülen dış kulak iltihabı, şiddetli ağrı, işitmede azalma, kulak akıntısı ve ateş gibi rahatsız edici sonuçlarıyla tatilinizi kabusa çevirebilir' dedi.

Prof. Dr. Açık'tan tüketicilere gıda güvenliği önerileri

Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Yasemin Açık, 7 Haziran Dünya Gıda Güvenliği Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, sağlıksız gıdaların aralarında karaciğer rahatsızlıkları, kanser türleri gibi ölümcül hastalıkların da olduğu 200’den fazla hastalığa neden olabildiğini söyledi.

İleri aşamalı eklem kireçlenmeleri ciddi sorunlara sebebiyet veriyor

Teknolojik gelişmeler, yaşam standartlarının yükselmesi, yaşlı nüfusu ile iş ve trafik kazalarının artmasıyla eklem kireçlenmelerinin daha sık görüldüğüne dikkat çeken Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Bulut, ' Diz ve kalça, kireçlenmenin en sık görüldüğü iki eklemdir. Kireçlenmenin erken aşamasında kıkırdaklarda düzensizlik, saçaklanma ve çatlaklar meydana gelmektedir. Tedavisinde ise, hastaların kilo vermesi, egzersiz fizik tedavi ve ilaç kullanımı yer almaktadır' dedi.

Taş hastalığı sıcak iklimde daha fazla görülür

Taş hastalığının toplumun yaklaşık yüzde 2 ile 20'sinde görülen bir sağlık problemi olduğunu belirten Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Hacı Polat, 'Özellikle sıcak iklimlerde taş hastalığı daha fazla görülür. Güney taraflarında daha fazla olmakla birlikte, Elazığ da sıcak sayılan bir şehir olduğu için taş hastalığı fazla görülür. Daha soğuk bölgelerimizde daha nadir görülür' dedi.

Bakan Koca: Maskelerin yüzümüzü terlettiği son yaz bu yaz olacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 'Aşı programımız ile toplumumuzun en az yüzde 60’ını bağışık hale getirmeden salgının durdurulmasından söz edemeyiz. Bunun için aşı olarak kendimizi ve sevdiklerimizi korumakla sorumluyuz. Bir kez daha tekrar ediyorum, eski normale giden yol aşılamadan geçiyor. Sırası gelen aşısını olarak mücadeledeki yerini alsın. 84 milyon olarak birlikte başaracağız' dedi.

Güçlü bağışıklığın kaynağı düzenli ve yeterli su tüketimidir

Uzm. Dr. Ayça Serap Çakır, 'Bulaşıcı hastalıklara karşı su tüketimini önemseyin. Sadece elleri su ve sabunla temizlemek bile birçok bulaşıcı hastalığa karşı kalkan oluşturmaktadır. Su tüketiminin ve su kaynaklarının kısıtlı olduğu ülkelerde, ishal, tifo grip gibi birçok bulaşıcı görülmekte ve ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir' dedi

Sağlık Müdüründen Bakan Koca'ya Destek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın 'Koronavirüs’e karşı birlikte zafere ulaşmak için, Hayatımızın yeniden normalleşmesi için kolları sıvıyoruz' mesajıyla başlattığı kampanyaya il sağlık müdürleri destek verdi. 

Açık: Sigaraya yönelik denetimler artırılmalı

Sağlığı Geliştirme ve Sigara ile Mücadele Derneği Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, tütünü bırakmaya yönelik yardım hizmetlerinin ülke genelinde yaygınlaştırılmasına ve ulaşılabilir olmasının sağlanmasına ihtiyaç olduğunu söyledi.

Karantina süreleri uzatıldı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından hazırlanan 'Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlenimi ve Filyasyon Rehberi' güncellendi. Bir önceki güncelleme ile yakın temaslılar için 10 güne düşürülen karantina süresi yeniden 14 güne uzatıldı.

Elazığ'da aşı timleri sahada, görüştükleri herkesi ikna edip yerinde aşısını yapıyor

Türkiye genelinde olduğu gibi Elazığ'da da görev yapan aşı timleri, vatandaşlarla görüşerek onları ikna edip Covid-19 ile mücadele kapsamında aşılarını gerçekleştiriyor. Şu ana kadar 230 kişi ikna edip evinde veya iş yerinde aşısını yapan timler, sahada sürekli çalışmalarını sürdürüyor.

Hipertansiyon böbrek yetmezliğine sebep oluyor

İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan, 'Böbreğin su ve sodyum atma yeteneğindeki azalmayla böbrek yetmezliği olur. Bu hastaların neredeyse tamamında hipertansiyon gelişir' dedi.

Hastane afet ve acil durum planlaması uygulayıcı eğitimi

Elazığ İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Hastane Afet ve Acil Durum Planları (HAP) Uygulama Yönetmeliği kapsamında Hastane Afet ve Acil Durum Planlaması (HAP) Uygulayıcı Eğitimi düzenlendi.

Bakan Koca'dan normalleşme mesajı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Covid-19 aşılama kampanyası için kamu spotu paylaştı.

İleri yaş hastalıklarının temelinde tiroid olabilir

Tiroid hastalıklarının toplumda çok sık görüldüğünü söyleyen Prof. Dr. Onur Sıldıroğlu, 'Herhangi bir hastalığa bağlı olduğu düşünülmeyen sinirlilik, çarpıntı, terleme, sıcağa tahammülsüzlük, huzursuzluk, obezite veya kilo alamama gibi birçok durum tiroid bezi ile ilgili olabilir. Hatta ileri yaş hastalığı denilen dejenerasyon ve yaşlılığa bağlı semptomların altta yatan sorunu basit olarak tiroid bezinin az çalışması yani hipotiroidiye bağlı olabilir' dedi.

Toplam 165 haber.